Rüzgarlı cad. Katar iş merkezi 20 / 33 Ulus,Ankara, Turkey

Faydalı Bilgiler

Anasayfa » Faydalı Bilgiler

Uygulama Öncesi

Duvar kağıdı yapılacak mekanda; duvar ve tavan üzerindeki her türlü tadilat tamamlanmış, tavan boyası, kartonpiyer, döşeme sapı bitmiş ve mekanın kapı ile pencereleri takılmış olmalıdır. Laminat veya lamine parke, kesimleri mekan dışında yapılmak kaydıyla duvar kağıdından sonra yapılabilir. Masif parke önce yapılmalıdır. Tüm elektrik priz ve anahtarlarının iç üniteleri takılmış olmalıdır. Süpürgeliklerin kağıttan sonra yapılması tavsiye edilir. Duvar yüzeylerinin kuru ve temiz olmasi gerekmektedir.
Duvarınızda Saten boya (yaglı boya) varsa önce geri dönüşüm astarı tatbik edilmelidir.
Plastik boya üzerine direk uygulanır.

Duvar kağıdı uygulaması…
Duvar kağıdı kaplama temiz yüzeylerde uygulamak çok kolaydır. Fakat zemin eski veya hatalıysa zamanınızın çoğunu bu zemini düzeltmek alabilir. Sağlıklı bir sonuç almak için duvar kağıdı uygulamadan önce duvardaki kabarmalar, eski duvar kağıdı kalıntıları ve duvardaki nem ve su problemleri çözülmelidir.

Yine su bazlı akrilik boya kaplamaları çok zayıf tutunma sağladıkları için zamanla kopma yaparlar. Bu da duvar kağıdının duvara (plastik boya) iyi yapışmasını engelleyebilir. Mümkünse su bazlı akrilik boya kalıntıları duvar kağıdı uygulamadan önce duvardan kazınmalıdır. Veya başka bir kaplama malzemesiyle duvar kaplanmalı, zemin sağlamlaştırılmalıdır.

Duvar kağıdı kesimi
Duvar kağıdı kesiminde dikkat edeceğiniz tek husus kağıt uzunluğunun duvar uzunluk ölçüsünden 5-10 cm uzun olarak kesilmesidir. Bu şekilde daha sonra fazlalıkları kesebilir ve doğru istenilen ölçüde kağıda sahip olursunuz.

Yapıştırıcı
Doğru yapıştırıcı için mutlaka üreticinin tavsiyesine uyunuz.

Yapıştırıcı uygulaması
Kesilmiş duvar kağıtları masa veya yerde üst üste dizilmelidir. Daha sonra yapıştırıcı fırça yardımıyla soldan sağa ve ortalara doğru yumuşak fırça darbeleriyle yapıştırıcı iyice kağıda yedirilmelidir. Daha sonra kağıdın her tarafına yapıştırıcı uygulandığından emin olunuz (ne çok fazla ne de az).

Katlama
Duvar kağıdınızı yapıştırıcı sürdükten sonra iç yüzeyler birbirine bakacak şekilde sol ve sağ taraftan ortaya katlayınız. Bu şekilde duvar kağıdınızı duvara yapıştırana kadar bir süre bekletiniz. Genellikle 1 duvara yetecek kadar kağıdı bu şekilde hazırlamalısınız.

Duvara yapıştırma
Duvar kağıdı duvara yapıştırılırken genelde kural aydınlık kısımdan karanlık kısımlara doğrudur. Bunun anlamı önce pencereli duvarlardan başlayarak iç duvarlara doğru uygulama yapılmalıdır. Yine burada ilk yapıştırılacak kağıdın duvara tamamen dik doğrultuda uygulanması önemlidir. Bu açıyı tam olarak yakalamak için bir duvar terazisinden faydalanılabilir. Diğer duvar kağıtları bunu takip edeceğinden ilk duvar kağıdının yapıştırma uygulaması çok önemlidir.

Duvara uygulama
Yere 90 derece tamamen dik bir açıdan yerleştirdiğiniz duvar kağıdını daha sonra duvara iyice yapışmasını sağlayınız. Bunun için kağıdın cinsine göre duvar kağıdı spatulası veya duvar kağıdı fırçası ile kağıda bastırarak yaymak suretiyle duvar kağıdının duvara iyice yapışmasını sağlayınız.

Duvar kağıdının kuruması
Duvar kağıdı uygulamasında ani kurumalara engel olunması açısından ortamdaki pencere ve kapıların kapalı olması gerekmektedir. Diğer bir deyişle duvar kağıdının ani kurumasına engel olunmalıdır. Aksi halde duvar kağıdının ek yerlerinde çekmelerden dolayı (ani kuruma sebebiyle) açılmalar olabilir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: